Domeny internetowe
Kolejnym etapem w procesie zakładania własnej strony WWW jest zakup domeny internetowej.
To dzięki niej możemy wejść na stronę wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania. Podobnie jak przy zakupie serwera, nie jest konieczne wykupywanie własnej domeny. Nazwa strony jedynie ułatwia zapamiętanie jej, niemniej jednak z identycznym skutkiem można wejść na daną stronę znając jedynie jej adres IP.
Za organizację serwerów DNS (Domain Name System) odpowiada firma ICANN, której zadaniem jest łączenie numerów IP serwerów, na których znajduje się strona internetowa z jej nazwą. Firma ta posiada praktyczny monopol na te usługi i zarabia na tym ogromne pieniądze (dziesiątki miliardów dolarów rocznie). W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstawało wiele firm chcących z nią konkurować, jednakże nikomu nie udawało się osiągnąć efektu sieciowego. Dopiero w ostatnim czasie na rynku pojawiła się firma mająca realne szanse na przejęcie chociaż części rynku. Jest nią firma Handshake, która oferuje serwery DNS w rozproszonej bazie danych. Taka cecha pozwala na utworzenie niemożliwej do wyłączenia strony internetowej co przy wszech szerzącej się cenzurze, może nabrać niebywałego znaczenia.
Ciekawostka:
Nie wszystkie strony internetowe muszą kończyć się kropką i krótkim ciągiem znaków takich jak .pl czy .com. Najważniejsze przy wpisywaniu nazwy strony jest użycie na początku ciągu znaków https:// co w nowych przeglądarkach internetowych najczęściej jest robione automatycznie.
Zakup domeny internetowej nie stanowi większego problemu. Jeśli nie zależy nam na zarezerwowanej już nazwie lub adresie ze szczególną wartością, to koszty można porównać do kosztów serwera omawianego w poprzednim artykule. W niektórych pakietach serwerowych, adres domeny dostaniemy w gratisie jednak najczęściej zmusza nas to do posiadania nazwy firmy hostingowej w adresie naszej strony np. www.mojastrona.serwerXYZ.pl. Jeśli kupujemy serwer osobno to domenę również najlepiej dokupić osobno.
Koszty domen są różne ze względu na jej końcówkę. Domeny .pl lub .com będą ze średniej półki cenowej. Domeny wymyśle np. ".store" będą kosztowały więcej, a domeny niszowe ale szeroko dostępne będą tymi tańszymi (np. ".net"). Za rok wolnej domeny ".pl" należy zapłacić w okolicach 10-20zł.
Źródła:
https://www.icann.org/resources/pages/what-2012-02-25-en
https://domeny.pl/
https://handshake.org/
Dodaj komentarz