Dreny odwadniające
Kto dobrą myślą w dniu dzisiejszym żyje, ten nie zabiega o jutro łaskawsze
Horacy
Często przechadzając się po mieście lub jadąc po autostradzie, podziwiamy jedynie to co widzimy. Zachwycamy się wyglądem nowych budynków lub jakością nowych dróg. Zapominamy jednak, że przy budowie danych konstrukcji pracuje wielu inżynierów muszących przewidzieć sytuacje, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Jednymi z takich rzeczy są dreny odwadniające.
Dreny często wyglądają tak prosto, że nikt się nad nimi nie zastanawia. Są pomijane w hierarchii budowy i spychane na dalszy plan. Stanowią natomiast niezwykle ważny element budowy i słusznie amerykańska dokumentacja na ich temat liczy ponad 300 stron.
Lecz do czego są nam one potrzebne?
Prostym przykładem pozwalającym zrozumieć ich potrzebę jest budowa dróg. W przypadku gdy na trasie nowej drogi znajduje się rzeka to oczywistym jest, iż trzeba zbudować nad nią most. Co jednak, jeśli w danym miejscu, woda zbiera się jedynie czasami? Na przykład podczas silnych deszczów. W takim przypadku wykorzystuje się właśnie dreny odwadniające.
Są one dużo tańszym i mniej skomplikowanym zamiennikiem wspomnianych już mostów, a w wielu przypadkach nie ustępują im skuteczności.
Gdyby ciekawostkom było mało, to okazuje się, że ta "rura" może mieć jeszcze różne kształty i drastycznie wpływają one na możliwości przepuszczania wody. Zatem nie chodzi jedynie o średnicę drenu. Dokładnie rzecz ujmując, jest 8 czynników odpowiadających za ilość przepływającej wody. Są nimi: wysokość poziomu wody przed i za wlotem, pole przekroju rury, jej długość, kształt oraz pochylenie, struktura wewnątrz drenu oraz kształt wlotu.
Bardzo ważną cechą drenu jest kształt jego wlotu. Wyróżnia się wiele rodzajów, lecz najpopularniejsze z nich zaprezentowane są na zdjęciach poniżej.
Korzystając z doświadczenia przeprowadzonego na jednym z kanałów YouTube, gołym okiem można zauważyć różnicę w wykorzystaniu poszczególnych rodzajów wlotów wody.
Warto dodać, że nie została zmieniona wartość przepływu przez pompę.
Często proste rzeczy okazują się najskuteczniejsze i tak też jest w przypadku drenów odwadniających. Dzięki nim drogi nie obsuwają się ze zboczy i mogą być budowane niższym kosztem.
Źródło:
Dodaj komentarz