Planowanie pisania
„Nie jest zwycięzcą ten co zwyciężył, jeżeli zwyciężony nie uznał swej klęski”
Jak wspominałem w poprzednim wpisie, ważnym jest by zacząć pisanie, gdy będziemy czuli, że to jest ten właściwy moment. Niestety bardzo często posiadając dużo czasu na oddanie gotowej pracy, przekładamy w rozpoczęcie jej na ostatnią chwilę. Mając tego świadomość i doświadczenie z przeszłości, warto ustalić sobie konkretny plan działania i sztywno się go trzymać.
Pierwszą z rad jaką udzielają autorzy książki "Jak pisać?" jest to by od razu po poznaniu tematu pracy, spisać na kartce wszystko co przychodzi nam do głowy. W ten sposób nawet jeśli nie rozpoczniemy faktycznego pisania przez następne dni czy tygodnie to mimo to temat już będzie dojrzewał w naszej głowie i myśli same będą się układać. Kolejną z rad jest sporządzenie planu naszych działań. Następnie dobrze jest osadzić go w ramach czasowych, uwzględniając nasze inne obowiązki byśmy wiedzieli, kiedy są ostateczne "mini terminy" na takie zadania jak opracowanie bibliografii czy wypożyczenie książek z biblioteki.
Lecz nawet najlepszy plan nie sprawi, że praca sama się napisze. Przede wszystkim musimy go zrealizować. Warto budować nasz plan w oparciu o dwie zasady:
1) Plan powinien być elastyczny i otwarty, czyli musi pozwalać na wprowadzanie zmian
2) Musi zawierać możliwość dodania jakichś zagadnień, których wcześniej nie przewidzieliśmy
Pamiętając o powyższych radach, zacznijmy pisać nasze prace od razu po otrzymaniu tematu, a nie będziemy musieli zarywać nocy przed ostatecznym terminem.
Bibliografia: "Jak pisać?" Michał Kuziak, Sławomir Rzepczyński