Przesadzanie tui
Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich
Cyceron
Tuje, a właściwie żywotniki (łac. Thuja) to rośliny z rodziny iglaków. Są jednymi z najbardziej lubianych z tej kategorii. Wykorzystywane są najczęściej w celu dekoracji ogrodów lub w postaci żywopłotu zasłaniającego posesję od wzroku przechodniów. W przypadku ostatniego z pomysłów, najczęściej wykorzystuje się do tego "dorosłe" tuje zakupione w szkółce lub odkupione od innej osoby. Na co należy zwracać uwagę przy przesadzaniu takich tui i kiedy najlepiej to robić?
Wybór miejsca
Tuje nie posiadają specjalnych wymagań co do stanowiska, dlatego śmiało możemy zasadzić je w miejscu, które nam odpowiada. Tuja jednak jest wrażliwa na wilgotność gleby w jakiej się znajduje dlatego zapewnijmy sobie dogodny sposób na podlewanie ich. Można również pomyśleć o naturalnych kanałach nawadniających na przykład gromadzoną wodą z deszczu.
Czas na przesadzanie
Najlepszym terminem na proces przesadzania jest wiosna. Zapewnia ona względne bezpieczeństwo przez przyjściem mrozów i jednocześnie nie jest jeszcze aż tak gorąco i sucho. Nawet jeśli musielibyśmy przesadzać tuje w lato lub na jesień to najważniejsze by zapewnić im odpowiednią ilość wody.
Jak przesadzać tuje
Najważniejsze by dobrze wykopać naszego żywotnika. Powinniśmy używać ostrego szpadla i kopać dosyć duży dołek dookoła rośliny. Zapewni to minimalne uszkodzenie korzeni, które źle wykopane mogą się nie przyjąć w nowym miejscu. Następnie powinniśmy w jak najkrótszym czasie zasadzić ją w nowe miejsce. Powinniśmy unikać składowania ich, ponieważ każdy dzień bez ziemi drastycznie zmniejsza szansę na powodzenie całego procesu.
W nowym miejscu musimy wkopać dołek o większej średnicy i głębokości niż system korzenny drzewka. Następnie do otworu nasypujemy ziemi ogrodowej i ewentualnie kompost. Warto już teraz zmoczyć korzenie tui i nasypaną ziemią. Następnie system korzenny posypujemy odpowiednimi nawozami ułatwiającymi żywotnikowi przyjęcie się w nowym miejscu. Dopiero po tylu przygotowaniach wsadzamy tuję i zasypujemy ją również ziemią ogrodową.
Niestety to czy tuja się przyjęła dowiemy się dopiero po kilku tygodniach. Przez ten czas najważniejsze by często ją podlewać. Odgrywa to niezwykłą rolę w wykształcaniu nowych korzeni wrośniętych w świeżą glebę.
Jak widać, przesadzanie tui nie jest trudne. Wymaga jednak dużego wysiłku i uwagi by nie zapomnieć o żadnym z elementów zarówno w trakcie jak i po zasadzeniu.