Prawo Goodharta
Prawo Goodharta (Żródło)
Trzymaj się tematu, słowa podążą za nim
Katon Starszy
Prawo Goodharta jest stosowane praktycznie każdego dnia i wszyscy dorośli obywatele kiedyś się z nim spotkali - czy to pośrednio czy bezpośrednio. Zacznijmy od zdefiniowania czym ono tak naprawdę jest.
Dokładna definicja brzmi:
"Każda obserwowana statystycznie zależność ma skłonność do zawodzenia, w momencie, w którym zaczyna być wykorzystywana do celów regulacyjnych"
W prostszych słowach oznacza to, iż jeśli jakiś wskaźnik obrany zostanie jako cel do spełnienia to w tym samym momencie przestaje on być dobrym wskaźnikiem.
Weźmy za przykład firmę call center, w której manager wprowadza nową zasadę. Od teraz, każdy z pracowników będzie rozliczany nie w zamian domkniętych sprzedaży, lecz za ilość wykonywanych telefonów. Już od następnego dnia notowany jest nagły wzrost ilości telefonów, czym wspomniany manager chwali się na prawo i na lewo. Nie zwraca on jednak uwagi na jakość danych rozmów. Dopiero gdy przesłuchuje losowe rozmowy, to okazuje się, że jego pracownicy nawet nie rozmawiają z klientem, ale bez żadnej kultury rozłączają się tuż po usłyszeniu 'Dzień dobry'. Ostatecznie zarówno pracownicy jak i manager osiągnęli swoje cele. Niestety jednak bez ustalenia dodatkowych reguł, byłaby to droga donikąd.
Innym przykładem z życia wziętym są kupony do sklepów spożywczych. Jeśli na początku tygodnia sklep ogłosi promocję, która odbędzie się w przyszły weekend to mimo, iż planowaliśmy zakupy już dzisiaj to odłożymy je na weekend tylko po to by skorzystać z promocji. Jak można zauważyć prawo to może być celowo wykorzystywane przez sprzedawców by nakłaniać ludzi do zakupów w konkretne dni lub do konkretnych produktów.
Mają na uwadze prawo Goodharta zwróćmy uwagę na to jak i dlaczego podejmujemy się niektórych czynności w naszym życiu. Nawet jeśli nadal będziemy dali się kusić na promocje to bądźmy tego świadomi odzyskajmy cząstkę wolności wyboru w naszym życiu.